Skręcenie stawu skokowego – jak postępować i leczyć się po urazie

Przy powstaniu urazu bardzo ważne jest prawidłowe postępowanie, które doprowadzi do zmniejszenia bólu i szybkiej poprawy. Bagatelizowane skręcenie stawu skokowego może prowadzić do wieloletnich powikłań i przewlekłej niestabilności stawu. Będzie się ona objawiała tym, że przy najmniejszej nierówności będziemy boleśnie skręcać kostkę. Częste urazy kostki nie są niczym przyjemnym i bardzo ograniczają codzienną aktywność.  Bardzo dobrze znam ten ból i dyskomfort gdy jako dziecko cierpiałem na chroniczne skręcenia. Zawsze miałem pod ręką bandaż i altacet, który stosowałem na zmniejszenie obrzęku.

Efektem skręcenia stawu skokowego mogą być poniższe, widoczne objawy:

[unordered_list style=”red-x”]

 • trudności w chodzeniu
 • ból podczas ucisku kostki bocznej
 • możliwy wylew podskórnyw okolicy kostki bocznej
 • widoczna niestabilność stawu skokowego
 • ograniczony i bolesny ruch stawu

[/unordered_list]

Staw skokowy

 

Po skręceniu kostki warto skorzystać z pomocy lekarza, wykonać RTG w celu wykluczenia złamania oraz w razie potrzeby USG, które może pomóc w określeniu stopnia uszkodzenia więzadeł.

Jeśli już doszło do urazu należy dość szybko reagować i przestrzegać podstawowych zasad, które uchronią nas przed cierpieniem i długą odbudowa prawidłowej pracy stawu.

 

Pomocna w tym będzie poniższa lista zaleceń:

[unordered_list style=”green-dot”]

 • należy szybko schłodzić staw lodem (uwaga – nie przykładaj lodu bezpośrednio do skóry – grozi to odmrożeniem)
 • unieś nogę do góry – ułatwi to odpływ krwi z nogi i zmniejszy narastanie obrzęku, a co za tym idzie bólu
 • po urazie nie wolno obciążać uszkodzonego stawu
 • w ciągu najbliższych 2-3 dni po urazie należy ograniczyć aktywność ruchową.
 • stosuj bandaż elastyczny, który usztywni staw i pozwoli ograniczyć obrzęk

[/unordered_list]

Jak więc powinna wyglądać fachowa pomoc gdy dotknie nas skręcenie stawu skokowego?

Zaraz po skręceniu należy staw zabezpieczyć bandażem elastycznym w celu zahamowania powstawania obrzęku. Po przewiązaniu bandażem staw należy schłodzić przez ok. 20 minut i co ważne  – należy powtórzyć kilkukrotnie schładzanie co 2-3 godziny. Jak wspomniano wcześniej nogę należy unieść na ok. 20 cm np. na poduszce. Idealnie byłoby aby można było pozostać w pozycji leżącej przez pierwsze 2 dni po urazie. W tym czasie także nie obciążaj stawu np. chodząc stosuj kule. Jeśli masz taką możliwość udaj się do ortopedy, który zbada dokładnie staw i może zleci dokładniejsze badania.

Czy można w jakiś sposób przyspieszyć gojenie się i rehabilitację stawu? Do ostatniego etapu leczenia zazwyczaj należało przeprowadzenie zabiegów fizjoterapeutycznych mających na celu powrót do całkowitej sprawności stawu. Chciałbym w tym miejscu odwrócić trochę sytuacje i zaproponować fizjoterapię już w kilka godzin po powstaniu urazu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu medycznego urządzenia wibroakustycznego – Vitafon.

Wibroakustyka to bardzo szybko rozwijająca się dziedzina medycyny, a liczne badania potwierdzają jej niesamowita wręcz skuteczność przy leczeniu wszelkich schorzeń stawów, mięśni  i kręgosłupa. Podczas używania Vitafonu generowane są bowiem mikrowibracje tożsame z drganiami naszych komórek co z kolei powoduje ich szybszą regenerację i odbudowę uszkodzonej struktury tkanek. Jest to całkowicie bezpieczny zabieg, a co ważne dość szybko uśmierza ból i znacznie przyspiesza odbudowę uszkodzonego stawu doprowadzając go do pierwotnej funkcjonalności. Jako użytkownik polecam to sprawdzone urządzenie.

[button link=”http://skarbnicazdrowia.pl/pl/p/Vitafon-T/123″ size=”medium” color=”red”]Zapoznaj się z ofertą urządzenia Vitafon-T[/button]

 

One thought on “Skręcenie stawu skokowego – jak postępować i leczyć się po urazie

 1. Aby zmniejszyć obrzęk można stosować roztwór w wody i octu lub białka kurzego. Niestety ale nie warto bagatelizować urazów i prędzej czy później warto udać się do specjalisty – by ten obejrzał stadium skręcenia lub zwichnięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*