Jak radzić sobie ze stłuczeniami

Stłuczenie to najczęściej skutek uderzenia lub upadku na twardą powierzchnię.
Powstaje wówczas wewnętrzne uszkodzenie tkanki mięśniowej oraz podskórnej. Urazowi towarzyszy uszkodzenie naczyń krwionośnych co powoduje powstanie krwiaka (siniaka).
Przy wszelkiego rodzaju stłuczeniach bardzo ważna jest nasza szybka reakcja zaraz po powstaniu zdarzenia.

Pierwsza pomoc:

Zdecydowanie miejsce powstałego, podskórnego, urazu należy schłodzić. Co bardzo ważne przykładając np. lód należy to zrobić przez jakiś materiał. Przykładając bowiem lód bezpośrednio do skóry możemy nabawić się dodatkowo odmrożenia i uszkodzenia naskórka.
Jeśli nie mamy pod ręką lodu możemy zastosować także zimny kompres lub specjalne żele lub plastry chłodzące.

Nie należy stosować ciepłych okładów lub maści na bolące miejsce zaraz po wypadku. Ciepły kompres możemy przyłożyć następnego dnia aby wspomóc proces gojenia się obrażenia. Ogólnie dostępne są także maści dzięki którym możemy zarówno zmniejszyć obrzęk jak i przyspieszyć wchłanianie się widocznych zasinień skóry.

W przypadku urazu stawu rękę lub nogę najlepiej umieścić powyżej linii serca. Wskazane jest wówczas także unieruchomienie stawu.
Nie powinniśmy też obciążać miejsca urazu gdyz może to prowadzić do wolniejszego gojenia się uszkodzeń wewnętrznych, a nawet do dalszego pękania naczyń krwionośnych (wybroczyn) i poszerzania się widocznego miejsca urazu.
Oznaką gojenia się siniaka i wchłaniania go przez organizm jest zmiana zabarwienia skóry z fioletowej-zielonej aż do żółtej.

Nie wolno nam bagatelizować stłuczeń i należy obserwować przez kilka dni miejsce urazu. W przypadku powiększania się wylewu podskórnego lub obrzęku w obrębie stłuczenia należy skonsultować się z lekarzem.
Obowiązkowa konsultacja z lekarzem jest szczególnie ważna przy wszelkich urazach stawów jak i w ich okolicach gdyż sami nie możemy stwierdzić, że nie nastąpiło uszkodzenie struktury wewnętrznej stawu.
Zdiagnozować miejsce urazu i ocenić zakres zniszczeń może jedynie lekarz po zrobieniu odpowiednich badań (RTG, USG).
W przypadku uszkodzenia stawu okres rehabilitacji może potrwać nawet kilka miesięcy.
Zwykłego stłuczenia, stosując odpowiednie preparaty przyspieszające gojenie, powinniśmy pozbyć się w ciągu ok. 2 tygodni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*