Jak 7 prostych ćwiczeń kręgosłupa szyjnego może poprawić jakość Twojego życia

CwiczeniaBól odcinka szyjnego kręgosłupa jest dość częstym schorzeniem, z którym możesz się zetknąć zapominając  o zasadach prawidłowej postawy.  Ból ten nie dotyczy bowiem tylko urazów mechanicznych ale także towarzyszy nam w codziennym życiu.

 

Może być spowodowany między innymi:[unordered_list style=”arrow”]

 • złą pozycją przy komputerze, biurku
 • czytaniem książki na leżąco
 • częstym sięganiem po przedmioty znajdujące się powyżej poziomu naszego wzroku
 • dłuższym siedzeniem z przekrzywionym kręgosłupem np. gdy siedząc prosto patrzymy w bok

[/unordered_list]

Warto więc zadbać aby kręgosłup miał odpowiednią pozycję, a także znaleźć kilka minut na proste ćwiczenia , które podniosą jakość naszej pracy i życia

Poniższe ćwiczenia na kręgosłup szyjny możesz wykonywać zarówno w pracy (zalecane co kilka godzin) jak i w domu gdy odczuwasz ból.

 

Kręgosłup szyjny – ćwiczenia:

 

 1. Usiądź wygodnie na krześle, jedną z rąk przyciśnij do czoła i stawiając jednocześnie opór głową (tak jakbyś napierał głową na przeszkodę) wytrzymaj w tej pozycji 5 sekund. Ćwiczenie wykonaj 6 razy i powtórz 2-3 razy dziennie.Inna wersja tego ćwiczenia: stań przodem do ściany (palce stóp dotykają ściany), podkładając jasiek oprzyj czoło o ścianę, naciskaj czołem ścianę przez kilka sekund. Ćwiczenie powtórz 5-6 razy.
 2. Stojąc prosto pochyl głowę do przodu, wyprostuj kark i odegnij głowę do tyłu, wyprost i znów pochyl głowę do przodu. Ćwiczenie powtórz 6 razy.
 3. Krążenia głowy – wykonuj obszerne ruchy koliste głową w prawo i w lewo starając się dotknąć brodą klatki piersiowej. Ćwiczenie powtórz 6 razy.
 4. Stań prosto i zrób skłon głowy w lewo – następnie do pionu – i w prawo. Ćwiczenie to przypomina ruchy wahadła. Wykonaj je 6 razy.
 5. Połóż się na plecach podkładając niewielką poduszkę pod głowę. Leżąc zrób skłon samą głową dotykając klatki piersiowej – wytrzymaj tak 5 sekund po czym połóż głowę z powrotem na poduszkę. Ćwiczenie powtórz 6 razy.
 6. Siedząc na krześle unosimy barki w górę i opuszczamy. Ćwiczenie powtórz 10 razy.
 7. Usiądź wygodnie, spleć dłonie na potylicy, napieraj głowa na dłonie przez 6 sekund, rozluźnij mięśnie i po chwili powtórz ćwiczenie. Wykonaj 6 ucisków.

 

Jeśli podczas któregoś z ćwiczeń pojawi się ból , przerwij je. Możesz też spróbować ograniczyć zakres ruchu głową aby ból nie występował.

Powyższe ćwiczenia staraj się wykonywać w miarę możliwości 2-3 razy dziennie. Odpręży to Twój kręgosłup i uchronisz się przed trwałymi urazami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*