Dyskopatia szyjna

Kręgosłup człowieka stanowi gówna oś całego organizmu, a co za tym idzie odnosi on bardzo duże znaczenie w prawidłowym jego funkcjonowaniu. Dopóki jednak kręgosłup funkcjonuje prawidłowo nie doceniamy jego ważnej roli w naszym życiu. Częściej myślimy o nerkach, wątrobie czy sercu nie zdając sobie sprawy, że właśnie część naszych chorób może mieć podłoże w problemach z kręgosłupem.
Dyskopatia szyjna to nic innego niż przemieszczenie się jądra krążka międzykręgowego poza pierścień włóknisty wspomnianego krążka (dysku). Sytuacja ta powoduje ucisk na korzenie nerwu lub sam rdzeń kręgowy powodując ból.

Powodem takiej sytuacji może być zarówno przeciążenie wysiłkowe (np. podczas ćwiczeń z obciążeniem – podnoszenie ciężarów) jak też nagły, niespodziewany ruch głowy – często też w wyniku wypadku komunikacyjnego.

odcinek szyjny kregoslupa

Rys. Kręgosłup a funkcjonowanie organizmu

Odcinek szyjny kręgosłupa to 7 kręgów, od których prawidłowego funkcjonowania zależy często nasze zdrowie. Nie zdajemy bowiem sobie sprawy, że problemy w tym odcinku np. dyskopatia szyjna mogą powodować dolegliwości, o które nie podejrzewalibyśmy kręgosłupa.  O ile bowiem w tym wypadku ból szyi możemy przepisać uszkodzeniom krążków miedzy kręgowych o tyle np. ból rąk czy głowy bardziej byśmy zrzucali na karb kłopotów np. z sercem i krążeniem.
Nic bardziej mylnego gdyż w przypadku ucisku zakończeń nerwowych własnie w odcinku szyjnym dochodzi do pogorszenia ukrwienia, a odpowiedzią organizmu są powyżej wspomniane objawy.

Bardzo ważne jest wiec dbanie o postawę u dzieci, gdyż wady postawy prowadzą do bardzo groźnego zachwiania równowagi funkcjonowania całego organizmu. W młodym wieku dużo łatwiej jest też skorygować wady postawy gdyż kręgosłup jest dużo bardziej elastyczny i podatny na zmiany.

Jeśli już dojdzie do przeciążenia kręgosłupa i dyskopatii szyjnej bardzo pomocnym urządzeniem w jej leczeniu okazuje się rewolucyjne urządzenie medyczne – Vitafon. W zależności od obszaru schorzenia możemy zastosować podstawową wersję – Vitafon-T lub bardziej rozbudowana i skuteczniejszą wersję – Vitafon 2.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*