Ból w krzyżu

Ból krzyża i pleców

 

Coraz więcej osób (60-80% populacji) skarży lub będzie skarżyło się na ból w okolicach lędźwiowo-krzyżowych.  Powstawaniu tego typu bólu sprzyjają nie tylko wiek ale także styl, warunki naszego życia oraz rodzaj wykonywanej pracy.

 

 

Do czynników mających największy wpływ na powstawanie bólu w krzyżu należą:

[unordered_list style=”arrow”]

 • siedzący tryb życia – głownie długotrwała praca w tej pozycji
 • otyłość
 • ponadprzeciętny wzrost
 • ciężka, fizyczna praca
 • uprawianie sportu (dotyczy wybranych dyscyplin np. podnoszenie ciężarów)
 • różnego rodzaju urazy
 • ciąża – prawie 60% kobiet w ciąży odczuwa bóle wywołane uciskiem rdzenia kręgowego
 • stany depresyjne

[/unordered_list]

Ból w krzyżu może być spowodowany przez bardzo wiele czynników. Mogą być one zarówno niegroźne jak i takie, które wymagają interwencji chirurgicznej. Zawsze jednak, bez względu na to co się nam wydaje, należy zasięgnąć opinii lekarskiej. Pomoże to w skutecznym opracowaniu metody leczenia czy rehabilitacji.

Co możemy zrobić i jak poradzić sobie gdy poczujemy ból w krzyżu?

[unordered_list style=”bullet”]

 • Zastosować leki i środki przeciwbólowe – głównie pomocniczo i max. do 2 tygodni bez wiedzy lekarza.
 • Ćwiczenia fizyczne – rozciągające mięśnie pleców i brzucha, a przez to wzmacniające kręgosłup.  Najlepiej zlecone i ułożone  przez lekarza lub rehabilitanta. UWAGA – nie wolno wykonywać ćwiczeń sprawiających ból.
 • Masaże, joga, magnetoterapia – mogą być stosowane pomocniczo przy rehabilitacji jeśli odczuwamy po nich ulgę i uśmierzają ból. Magnetoterapię można stosować np. za pomocą urządzenia ADR-4, które nie wymaga zasilania co sprawia, że możemy je stosować w każdych warunkach.

ADR4 - Magnetoterapia

[button link=”http://skarbnicazdrowia.pl/pl/p/ADR-4-Stymulator-energii/81″ color=”orange”]Zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami oraz ofertą ADR-4[/button]

 • Fizykoterapia – to jeden z lepszych sposobów na rozciągnięcie i rozluźnienie mięśni co prowadzi do ich szybszej regeneracji i przygotowuje do skuteczniejszej rehabilitacji ruchowej. Do przeprowadzania fizykoterapii coraz częściej polecany prze lekarzy jest Vitafon –  urządzenie medyczne wykorzystujące do leczenia wibroakustykę. Co ważne Vitafon w swojej pracy wykorzystuje naturalne drgania ludzkich komórek. Jest więc niezwykle skuteczny, a przy okazji bardzo bezpieczny w użytkowaniu.  WAŻNE – Vitafon działa również przeciwbólowo !!!

 

 [button link=”http://www.sposobynabol.pl/produkt/urzadzenie-medyczne-vitafon-do-leczenia-urazow-i-schorzen/” color=”red”]Więcej informacji o urządzeniach redukujących i leczących ból krzyża[/button]

[/unordered_list]

Jak wygląda skuteczność leczenia bóli krzyżowych?

W większości przypadków ból krzyża ustępuje w ciągu kilku dni lub tygodni. W przypadkach bardziej nasilonego ataku bólu poprawa następuje do 3 miesięcy (u ponad 80% osób) – mówimy tu o atakach bólu, a nie o sytuacji gdy ból jest spowodowany uszkodzeniem mechanicznym.  Zła wiadomość jest taka, że ból ten nawraca, a u 1 osoby na 10 staje się stanem przewlekłym.

Dlatego też bardzo ważne jest utrzymywanie dobrej kondycji fizycznej całego organizmu (nie tylko krzyża i pleców). Należy pamiętać o ćwiczeniach, rozciąganiu, przerwach w pracy czyli o profilaktyce. Bardzo pomocny okazuje się w tym przypadku wspomniany Vitafon, którego zbawienny wpływ na mięśnie odczuwalny jest w bardzo krótkim czasie.

Generalna zasada to nielekceważenie bólu krzyża. Mówienie, że „ból sam przejdzie” prowadzi bardzo często do zaniedbań, przewlekłego stanu bólowego i w efekcie do niesprawności, którą ciężko jest wyleczyć. Jeśli wiec ból nie przechodzi w ciągu kilku tygodni, a co gorsza nasila się należy skonsultować się z lekarzem i rozpocząć leczenie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*