Antybiotyki przestają być skutecznym lekiem

BakterieNadchodzi nieuchronnie czas gdy wszelkie groźne dla człowieka mikroorganizmy stają się odporne na wszelkiego rodzaju antybiotyki. Nie od dzisiaj wiadomo, że mikroorganizmy z czasem adaptują się do nowych warunków i zagrożeń. Wszakże przecież wszystkiemu co żyje na tej planecie przyświeca jeden cel – przeżyć i się rozmnażać.
Wymyślone przez człowieka substancje powstrzymujące rozwój bakterii i niszczące je już niedługo mogą okazać się bezskuteczne. Podawane od wielu lat w nadmiarze spowodowały, że niechciani w naszym organizmie goście zaczynają coraz częściej mutować, przystosowując się do nowych warunków życia. Obecnie kuracje antybiotykowe są coraz dłuższe i nie gwarantują, jak kiedyś, szybkiego wyleczenia. Często antybiotyki podawane są przy chorobach wirusowych co nie tylko jest nieskuteczne ale poważnie nieodpowiedzialne. Jak przecież wiadomo antybiotyki działają wyłącznie na bakterie. Czyżby czasami lekarze o tym zapominali?

Powinniśmy więc starać się ograniczyć do minimum przyjmowanie antybiotyków, a środowisko lekarskie zacząć uświadamiać pacjentów o nadchodzących zagrożeniach. Podawanie antybiotyków przy mniej poważnych dolegliwościach powoduje, że antybiotyki przestają być powoli skutecznym lekiem.
Przypomnę także kwestię niszczącego działania antybiotyków, które pomagając na jedno schorzenie często prowadzą do znacznego osłabienia organizmu mogąc być powodem uszkodzenia innych jego części.

Czym więc grozi cała ta sytuacja?
Bardzo niebezpieczny scenariusz to taki gdy lekarz bezradnie rozłoży ręce i powie, że w tym wypadku leczenie może okazać się nieskuteczne. Z informacji jakie docierają od lekarzy wynika, że niektóre szczepy gronkowców już stają się trudne do zabicia przy zastosowaniu obecnych leków.
Dzisiaj mamy lekarstwa na wiele różnych szczepów bakterii. Jednak jak długo taki stan się utrzyma przy rosnącej liczbie mutacji oraz odporności bakterii? Trudno powiedzieć. I Nie chcę myśleć co by się stało gdybyśmy wrócili z medycyna do czasów, w których śmiertelny był zwykły katar. Należy tez pamiętać, że odkrycie nowych rodzajów antybiotyków jest niezwykle trudne, a dwie nowe grupy antybiotyków, które wprowadzono na przestrzeni minionych 20 lat to stanowczo za mało.

Dlatego też musimy stale dbać o nasze zdrowie, a także szukać alternatywnych metod leczenia wracając zarówno do natury jak i sięgać po zdobycze nowoczesnej techniki. Walka trwa cały czas, a chemia przestaje powoli działać. Nie nadużywajmy jej więc gdy nie jest to naprawdę konieczne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*